Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Narkomania kobiet i mężczyzn

Aby zrozumieć różnice pomiędzy narkomanią kobiet i mężczyzn i ich potrzebami profilaktyki i leczenia, konieczne jest przyjęcie teoretycznego punktu widzenia, dzięki któremu staną się widoczne problemy dotyczące płci. Raport mówi o “systemie płci” – szeregu procesów, zjawisk, koncepcji i oczekiwań, które tworzą wzorce i porządek dotyczący płci. Rzuca światło na logikę “odrębności” – mężczyzn i kobiet nie należy mieszać – co wskazuje, że w każdym społeczeństwie i w każdym momencie, istnieje umowa określająca interakcje pomiędzy płciami. Te “umowy płciowe” (gender contracts), które obejmują idealne wizerunki mężczyzn i kobiet, podział prac płci oraz ich odpowiednie uspołecznienie, wskazują na znaczące różnice. W historii takie umowy określały wzajemny stosunek do siebie kobiet i mężczyzn. Do obowiązków kobiet zalicza się “sferę domową”, opiekę na domem i dziećmi. Mężczyźni zajmują się “sferą publiczną” i życiem pozadomowym. Raport opisuje również w jaki sposób umowy między płciami traciły swoje znaczenie w zeszłym stuleciu w Europie oraz w innych społeczeństwach zachodnich. “Nowoczesny projekt” spowodował przetasowanie kart, jeśli chodzi o relacje pomiędzy płciami. Ideał kobiety z początku XX wieku, której miejsce jest w domu został zastąpiony modelem kobiety, która ma równe prawa z mężczyznami, dzielącej obowiązki związane z domem i dziećmi ze swoim partnerem a ‚sektor publiczny’ zastępuje część jej obowiązków domowych.  Równolegle podane są przykłady jak stereotypy związane z płciami zawodzą w życiu „prawdziwych” mężczyzn i kobiet.

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: