Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Różnice dotyczące płci

Raport wskazuje, że badania nad różnicami pomiędzy płciami, dotyczącymi społecznie narażonych młodych ludzi i uzależnionych osób w kontekście nadużywania narkotyków, zajmują się głównie nastoletnimi dziewczętami i dorosłymi kobietami.

Istnieje kilka badań dotyczących młodych chłopców i dorosłych mężczyzn wykonanych z perspektywy płci. Za wyjątkiem systemów dokumentacyjnych Krajowej Rady Opieki Instytucjonalnej (National Board of Institutional Care) ADAD i DOK, brakuje usystematyzowanych danych na poziomie grupy dotyczących chłopców/mężczyzn i dziewcząt/kobiet, w których bierze się pod uwagę kwestie różnic płci. Istniejące badania są przeważnie niewielkie i zostały przeprowadzone za pomocą metod jakościowych, co oznacza, że w małym stopniu pokazują one, jak powszechne lub w jakim stopniu przeważające jest dane zjawisko, nawet jeśli dowodzą jego istnienia i przyczyniają się do jego głębszego zrozumienia (Socialstyrelsen 2004b). Wśród nadużywających narkotyków, społecznie podatnych młodych i dorosłych ludzi, dziewczęta/kobiety tworzą mniejszość. Studia dotyczące profilaktyki i leczenia, które nie biorą pod uwagę aspektów płciowych, są bardziej oparte na wiedzy o większości złożonej z chłopców/mężczyzn, przez co natura danych nosi piętno „hegemonicznej męskości”. Z tego powodu, dziewczęta/kobiety podobnie jak mężczyźni, którzy nie pasują do tradycyjnego wzorca mężczyzny mogą być pomijani. Przykłady tego można znaleźć w badaniach dotyczących instytucji społecznych zajmujących się młodzieżą, gdzie większość analiz dotyczyła młodzieży w sensie ogólnym, bez podziału na chłopców i dziewczęta, ponieważ w tych badaniach kobiety stanowią niewielki odsetek w całkowitej liczbie młodocianych przestępców (Andreassen and Nordli 2003) i badaniach związanych z leczeniem dorosłych uzależnionych (SBU 2001). Ten drugi raport, który podsumowuje i omawia informacje z szeregu studiów na temat alkoholu i narkotyków, zajmuje się leczeniem uzależnienia bez zwracania zbytniej uwagi na określone potrzeby kobiet i mężczyzn. Według Helmersson Bergmark (Helmersson Bergmark 2001), większość badań, w których podawane są raporty o strukturze płciowej, są oparte na grupach respondentów złożonych wyłącznie z mężczyzn lub w przeważającej liczbie złożonych z mężczyzn. Jej konkluzja jest następująca: kobiety wciąż stanowią mniejszość w grupie uzależnionych. Jednak systemy leczenia są dostosowane do wymagań mężczyzn. Kobiety w mniejszym stopniu interesują osoby oceniające. Elementy związane z uzależnieniem kobiet i sposobami zajmowania się uzależnionymi kobietami wydają się być pomijane. Fridell (Fridell 2002) również podkreśla te problemy w kontekście swojego wkładu w raport SBU. Po analizie ok. 130 artykułów dotyczących losowych i kontrolowanych badań leczenia narkomanii, stwierdza, że tylko kilka z nich zawierało choćby porównanie post hoc, związane z różnicami pomiędzy płciami.

 

Może to zrodzić poważne konsekwencje, jeśli społeczeństwo zamierza budować działania dotyczące uzależnienia od alkoholu i narkotyków głównie w oparciu o badania dowodowe, które zajmują się tylko dużymi populacjami, zaniedbując badania jakościowe, biorące pod uwagę kwestię różnic płciowych. To może spowodować ryzyko utrudnienia w postępie prac oraz osłabienie optymalnych działań interwencyjnych, odnośnie profilaktyki i leczenia uzależnionych mężczyzn i kobiet.

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: