Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Społeczeństwo w ujęciu ogólnym

Ostatnie badania ogólnokrajowe skoncentrowane na zażywaniu narkotyków przez osoby dorosłe zostały przeprowadzone w 200 roku. Dane na temat przynajmniej jednokrotnego zażycia narkotyku z czterech ostatnich badań przeprowadzanych pomiędzy 1994 i 2000 rokiem są widoczne na rys. 6. W 1994 r. różnica dotycząca płci była raczej niewielka (przynajmniej jednokrotne zażycie: mężczyźni 8%, kobiet 7%i). W okresie po 1994 roku, liczba przypadków mężczyzn przyznających się do przynajmniej jednokrotnego zażycia wzrosła, osiągając wartość szczytową 18% w 1998 roku, natomiast w przypadku kobiet wskaźnik szczytowy wyniósł 10 % (1998 r.).

Badania przeprowadzone w latach 1994 – 2000 wykazują, że marihuana jest zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionym z zażywanych narkotyków. Jedyne ostatnio dostarczone dane dotyczące osób dorosłych, pochodzą z dwóch ostatnich badań dotyczących zdrowia publicznego (2004 i 2005 rok), które zawierały jedno pytanie na temat marihuany (Statens folkhälsoinstitut 2004c, 2005b). Tabela 3 pokazuje dane dotyczące zażywania marihuany wśród osób w wieku 18-64 lat pomiędzy 1994 i 2005 rokiem (aby porównać wyniki z różnych lat, 16- i 17-latkowie zostali wykluczeni w tabeli 1). Wzorzec przypadków jest podobny do danych dotyczących przynajmniej jednokrotnego zażycia narkotyku, przy podobnej liczbie przypadków wśród kobiet i mężczyzn w roku 1994, po czym następuje wyraźny wzrost u mężczyzn w porównaniu z lekką zwyżką u kobiet. Ostatnie państwowe badanie dotyczące zdrowia publicznego przeprowadzone  w 2005 roku pokazało zmniejszanie się ilości przypadków mężczyzn, którzy przynajmniej raz zażywali marihuanę w porównaniu z poprzednim rokiem, tymczasem liczba przypadków wśród kobiet pozostała na mniej więcej tym samym poziomie.

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: