Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Rodzaje zażywanych narkotyków

Najbardziej rzucającą się w oczy tendencją jest rosnąca rola heroiny. To samo mówią wypowiadający się w mediach klinicyści oraz osoby zażywające. Jeśli mają rację, ta tendencja nie osłabła.

Dane terapii z KIM (TDI) wskazują, że amfetamina jest bardziej powszechna niż heroina. W 2004 35 % wybrało za używkę podstawową amfetaminę, natomiast 24 % osób preferowało heroinę. Marihuanę wybierało 19.5 %. Wśród pacjentów leczonych po raz pierwszy, w 2004 roku amfetamina stanowiła narkotyk podstawowy dla 27.7 %. Heroinę wybierało tylko 8.2 %. Marihuana była bardziej rozpowszechniona wśród nowych pacjentów (31.4 %). Wśród nowych pacjentów zażycie dożylne spadło w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

TDI pokazuje pewną sprzeczność w rozwoju  (Statistical Tables 04) w porównaniu z innymi źródłami – mianowicie, lekko zmniejszającą się rolę heroiny. Jest to prawdopodobnie spowodowane zwiększającą się liczbą pacjentów ambulatoryjnych, którzy zostali włączeni do systemu sprawozdawczego. Osoby zażywające heroinę są powszechnie spotykane, czasami nawet przeważają w instytucjach leczniczych, jednak nie mają takiego udziału w leczeniu ambulatoryjnym.

W 1988 19 % osób sądzonych w trybie doraźnym lub skazanych za przestępstwa w oparciu o  Narcotics Drugs Act (Ustawę Antynarkotykową), związanych z heroiną, było poniżej 25 roku życia. Obecnie (2003) ten odsetek wynosi 21 %. W 1988 roku tylko 8 % miało powyżej 40 lat, tymczasem obecnie jest to 24 %. Można to odczytać w taki sposób, że osoby zażywające heroinę starzeją się. Grupa młodych osób jest nieco większa obecnie niż na początku tego okresu.

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: