Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Narkomania a płeć

Przegląd skandynawskich studiów interdyscyplinarnych w odniesieniu do narkomanii kobiet i mężczyzn  (Trulsson, K. 2003b) rzuca światło na konstrukcję osobowościową uzależnionych mówiących o swoim życiu. Wykazują one pewne cechy wspólne pomiędzy uzależnieniami kobiet i mężczyzn, ale ponad wszystko pokazują różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami w stosunku do ideałów społeczeństwa, które w pewnym momencie mają wpływ zarówno na podział prac pomiędzy płciami jaki i odpowiednie uspołecznienie. Uderzającym odkryciem jest podobieństwo pomiędzy z jednej strony badanymi uzależnionymi a z drugiej mężczyznami i kobietami w ogólności zobrazowanymi w badaniach. W relacji do ideału społecznego trzeźwej kobiety, która kontroluje siebie i dobrze prowadzi dom, kobieta uzależniona od narkotyków jest widziana jako jej bezpośrednie przeciwieństwo; uzależnienie kobiet jest często związane z epitetami takimi jak „latawica” czy”niedobra matka”. To powoduje w tych kobietach niską samoocenę oraz poczucie wstydu i winy. Jednak zażywanie narkotyków i uzależnienie mężczyzn jest bardziej tolerowane, co odzwierciedla tradycyjne miejsce alkoholu w codziennym życiu – pijący mężczyźni są uważani za męskich.

Studium (Trulsson, K. 1999) narażonych psychospołecznie rodzin uzależnionych pokazuje tradycyjny podział prac pomiędzy płciami. Według relacji kobiet, matki biorą główną odpowiedzialność za dom i dzieci aż do momentu, gdy uzależnienie wymknie się spod kontroli; tylko wtedy „czyści” ojcowie wychodzą ze swojej tradycyjnej roli i przejmują obowiązki związane z dziećmi. Uzależnienie kobiet jako manifestacja ich aspiracji do wolności oraz przejęcie przez mężczyznę odpowiedzialności za dom i dzieci można uważać jako odbicie „nowoczesnego projektu” (Hirdman 2001).

Studium dotyczące terapeutycznej wspólnoty dla kobiet (Trulsson, K. 2003b) pokazuje, że kobiety przechodzące leczenie mogą nadrobić braki w uspołecznieniu (z wieku nastoletniego; utraciły ten czas z powodu wczesnego uzależnienia). Ma to miejsce dzięki bliskiej interakcji z personelem lekarskim oraz przyjaciółmi uzależnionych w grupie. W ten sposób uzależnione kobiety – na co wskazuje Ravndal (Ravndal 1994) – mogą uzyskać dostęp do metod radzenia sobie z uzależnieniem oraz ich związkami z mężczyznami. Spak (Spak, F. 1999) nawołuje również do przyjęcia perspektywy kobiet w stosunkach rodzinnych mężczyzn. Drogi wyjścia z uzależnienia od narkotyków wybierane przez uzależnionych mężczyzn i kobiety są opisane w studium Blomqvista (Blomqvist 2002), opartym na rozmowach z 42 mężczyznami i 33 kobietami. Wiele z kobiet opisywało swoją decyzję porzucenia narkotyków jako wynik długiego, wewnętrznego procesu dojrzewania. Mężczyźni i część kobiet jako punkt zwrotny podają określony przełomowy moment lub poważne pogorszenie warunków życia. Ciąża i odpowiedzialność za własne dzieci stanowi ważny element wyjścia z nałogu dla kobiet, natomiast mężczyźni przywołują szereg powodów „zewnętrznych”.

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: