Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Dane dotyczące zapotrzebowania na leczenie

Liczba przypadków szpitalnego leczenia osób z uzależnienia od narkotyków stopniowo wzrastała, poczynając od ok. 8000 przypadków w 1987 do 15000 w 2002. Udział kobiet był tym okresie stabilny – stanowiły one w przybliżeniu 1/3 wszystkich przypadków leczenia (CAN 2004a).

Informacja o zapotrzebowaniu na leczenie KIM (“Clients in treatment” („Klienci w trakcie leczenia”), odpowiadający TDI), zawierający informacje na temat wszystkich rodzajów leczenia od uzależnień, nie tylko w postaci opieki szpitalnej, jest w toku opracowywania. Aktualnie jest zbyt wcześnie, aby patrzeć na ewolucję absolutnej liczby osób leczonych, ponieważ każdego roku dodawanych jest do systemu więcej lecznic.

Wśród pacjentów zarejestrowanych w KIM w 2004 roku, średni wiek mężczyzn i kobiet był podobny (odpowiednio 32 i 33 lata). Dane dotyczące podstawowego narkotyku uzależniającego są  przedstawione w tabeli 5. Substancje amfetaminowe są głównym narkotykiem zarówno dla kobiet i mężczyzn,, kolejnym jest heroina. Marihuana jest trzecim najbardziej powszechnym narkotykiem wśród mężczyzn. W porównaniu z kobietami, mężczyźni dwukrotnie częściej wybierają marihuanę jako główny narkotyk. Z kolei dla kobiet trzecim najbardziej powszechnym narkotykiem są benzodiazepiny. “Pozostałe opiaty” są dwa razy częściej używanym narkotykiem głównym kobiet – są to przeważnie środki przeciwbólowe zawierające opiaty. Nadużywanie farmaceutyków jest bardziej powszechne wśród kobiet, natomiast marihuana wśród mężczyzn.

Tabela. Podstawowy nielegalny narkotyk (%) dla mężczyzn i kobiet leczonych z uzależnienia według KIM system 2004.

  Mężczyźni Kobiety
Heroina 25 21.5
Metadon 0.3 0.5
Pozostałe opiaty 5 11.8
Kokaina 2.4 1.2
Amfetamina 33.7 38.1
Benzodiazepiny 6.9 13.5
Halucynogeny 0.1 0
LSD 0.2 0.3
Marihuana 23.6 10.4

 

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: