Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Strategie dotyczące grup rówieśniczych (peer groups)

Studia nad uspołecznieniem młodych narkomanów ułatwiają zrozumienie wagi strategii dotyczących grup rówieśniczych w wczesnym okresie wieku nastoletniego. Ramström (Ramström

1983) opisuje ich progresywne uspołecznienie. Jeśli chodzi o pierwszy krok – doświadczenia z wczesnego dzieciństwa – okazuje się, że zarówno chłopcy i dziewczęta wykazują braki w uspołecznieniu z powodów separacji, nadużywania substancji oraz różnych społecznie niebezpiecznych uwarunkowań występujących w domu.

To wpływa na krok drugi – kryzys wieku nastoletniego. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta często doświadczali w swoich rodzinach komunikacyjnych nieporozumień i są źle przygotowani na kryzys wieku nastoletniego. Obie płcie rozwiązują ten dylemat znajdując wspólnotę i miejsce dla siebie w gangach nadużywających narkotyków, gdzie ci, którzy czuli się opuszczeni, odnajdują dla siebie określoną kulturę i mogą poczuć się jej częścią. Badania dotyczące leczenia młodych uzależnionych ludzi pokazują, że społeczeństwo różnie traktuje zachowanie typu acting-out nastoletnich chłopców i dziewcząt: istnieje tendencja do przymykania oczu, na to co robią chłopcy – odpowiedzialność jest poza nimi. Jednak zachowanie dziewcząt typu acting-out, szczególnie natury seksualnej, jest czymś, za co obarcza się je odpowiedzialnością i zmusza się je do opuszczenia domu lub zmiany domów zastępczych w większym zakresie niż chłopcy (Sjöblom 2002, Andersson, G 2002). W swoich badaniach nad uspołecznieniem chłopców i dziewcząt, Bjerrum Nielsen i Rudberg (Bjerrum-Nielsen and Rudberg 1991) odkryli zróżnicowanie wśród dziewcząt, które zachowują się w ten sposób w wieku nastoletnim: jedna grupa dziewcząt z gangów uspokaja się po kilku latach, natomiast inna grupa problematycznych dziewcząt wciąż zachowuje się taka samo i zażywa narkotyki; czymś powszechnym w tej drugiej grupie są problemy z tożsamością płci.

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: