Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Formy leczenia uzależnionych od narkomani kobiet

Segraeus (Segraeus 2005) wspomina dwa skandynawskie studia jako przykłady obiecujących wyników leczenia ukierunkowanego na określoną płeć. W jednym z tych opracowań, Ravndal (Ravndal 1994) opisuje wyniki leczenia wśród ambulatoryjnej części pacjentów w Phoenix House w Norwegii: wśród klientek, którym udało się powiodło, były kobiety z grup wyłącznie kobiecych, natomiast wszystkie kobiety, którym nie udało się zerwać z nałogiem stanowiły część grup mieszanych i nawiązywały destruktywne relacje z klientami-mężczyznami. W innym studium (Trulsson, Karin 2003a), zajmującym się wspólnotą terapeutyczną dla kobiet, lecznicą Sofia, kobiety, które spędziły długi czas na leczeniu, pozytywnie wyrażały się o ukierunkowaniu leczenia  i podkreślały poczucie bliskości ze wspólnotą oraz pozostałymi kobietami jako o ważnych elementach dających możliwość rozwoju.

Centralne elementy leczenia są identyfikowane przez Segraeusa (Segraeus 2005)  jako terapia indywidualna, wsparcie grupy oraz działania skoncentrowane na potrzebach kobiet i ich codziennym życiu. Podobne odkrycia poczyniono w studium o jednostce leczniczej dla uzależnionych kobiet, EWA w systemie opieki zdrowotnej (Dahlgren, L. and Williander 1989). Zarówno Dahlgren (Dahlgren, Lena 1992) jak i De Wilde i Trulsson (De Wilde and Trulsson 2005) wspominają, że indywidualne sesje oferujące możliwość rozwoju bliskich relacji i przetwarzanie informacji o traumach są głównym elementem leczenia kobiet, podobnie jak przyjaźń grupy i skupianie się na wsparciu roli rodzica i relacji z dziećmi. Według relacji samych kobiet, tolerancja objawów i długoterminowa perspektywa w leczeniu to podstawowe wymogi dla zwiększenia samooceny i pewności siebie.

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: