Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Wykrycie dzieci alkoholików w szkole

Uczniom zadano również pytanie, czy któreś z ich rodziców często pije alkohol. Dane dotyczące tego pytania zawarte są w poniższej tabeli.

Tabela 1. Liczba rodziców często spożywających alkohol.

Czy któreś z Twoich rodziców często pije   alkohol? L %

TAK

14 28%

NIE

36 72%

Źródło: Wyniki badań własnych.

Z danych zawartych w tabeli 29 można wnioskować, że większości rodzin nie nadużywa się alkoholu (72%), gdyż pije się tam rzadziej niż raz w tygodniu. Z kolei 14 dzieci stwierdziło, że u nich w domu alkohol występuje często, co najmniej raz w tydzień. Z pewnością wśród tej grupy znajduje się parę osób, które pochodzą z rodzin z problemem alkoholowym.

Celem niniejszego pracy było wykazanie znaczenia rozpoznawania dzieci alkoholików w szkole podstawowej w środowisku wiejskim. Rezultaty przeprowadzonych badań pozwalają na wyciągnięcie pewnych wniosków.

Większość dzieci, które na co dzień przesuwają się przed naszymi oczami, pozostają na ogół nie zauważone, jeśli w jakiś sposób nie zwrócą na siebie uwagi. Nawet wówczas, gdy stwarzają problemy, opiekuńcze i wychowawcze często skupiają się na symptomach, zamiast na głębszych przyczynach niewłaściwego zachowania.

Dokładana obserwacja oraz potwierdzenie przypuszczeń na podstawie odpowiednio dobranego testu, pozwalają na wykrycie dzieci alkoholików w szkole. Problemy z dziećmi alkoholików pojawiają się z natury rzeczy w klasie, gdzie te dzieci spędzają znaczną część swojego czasu. Wiele kłopotów dotyczących postępów w nauce lub ich braku związanych jest z pijącymi rodzicami. Awantury domowe, typowe dla domów alkoholików, przeszkadzają w koncentracji zarówno w szkole, jak i poza nią. Zaburzeniom psychosomatycznym towarzyszą często zachowania obiegające od normy. Bezsenne noce, stres i depresje przynoszą takie rezultaty, jak sen na jawie oraz zasypianie na lekcjach. Takie dzieci mają trudności z dotrzymaniem kroku innym. Niska frekwencja, częste zmiany szkoły, zaabsorbowanie domowymi problemami przyczyniają się do słabych wyników w nauce, a nawet do powtarzania klasy.

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: