Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Prostytucja (kobiety – i mężczyźni)

W Europie pojęcia “handel seksem” lub “prostytucja” są używane do określenia kupna i sprzedaży usług seksualnych. Określenie międzynarodowe “sex worker” (pracownik seksualny) jest rzadko używane, ponieważ sprzedaż usług seksualnych nie jest uważana za zatrudnienie (cf. Hedin and Månsson 1998). Prostytucja to rozpowszechnione zjawisko, którego przejawy wciąż się zmieniają. Niektórzy researcherzy nawet zaczęli mówić o “prostytucjach”, twierdząc, że rynek seksualny składa się z kilku pod-rynków, z których każdy posiada odrębne cechy wyróżniające (Pettersson and Tiby 2003). Obecnie można wyróżnić cztery takie pod-rynki związane z prostytucją:

– Prostytucja uliczna, głównie w trzech największych miastach (Sztokholm, Goeteborg i Malmö);

– Ukryta prostytucja, włączając handel internetowy;

– Handel kobietami i dziećmi (nastolatkami), głównie z Europy Wschodniej;

– Prostytucja homoseksualna.

Prostytucja uliczna zmalała wydatnie, kiedy w 1999 roku weszło w życie prawo dotyczące zakupu usług seksualnych, które traktowało zakup tego typu usług (ale nie sprzedaż) jako przestępstwo. Liczba kobiet “chodzących po ulicach” zmalał o połowę z ok. 730 w 1998 do 340 w 1999 roku; od tego czasu nastąpił lekki wzrost. W 2003 roku, według danych policji, w trzech największych miastach działało ok. 450 ulicznych prostytutek. Ich średni wiek jest raczej wysoki: 30–40 lat. W Malmö, ale nie w innych miastach, występuje grupa młodszych kobiet: heroinistek liczących ok. 20 lat. W dużym stopniu udało się zapobiec pojawieniu się nowych młodych prostytutek, częściowo dzięki aktywnej pracy policji oraz zespołów zadaniowych ds. prostytucji, częściowo z powodu zgłoszeń starszych prostytutek, kontaktujących się z z policją, aby przeciwdziałać pojawianiu się w zawodzie nowych młodych dziewczyn (Hedin and Månsson 1998).

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: