Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Płeć a narkomania

Brak perspektywy związanej z płcią powoduje, że leczenie uzależnienia i badania dotyczących zażywanych substancji są dokonywane w oparciu o „męską hegemonię”, natomiast opieka społeczna i badania dotyczące dzieci i młodzieży są u podstaw ukierunkowane na macierzyństwo i element żeński. Ta sytuacja powoduje ryzyko braku całościowej wizji leczenia uzależnień, prowadzącego do pomijania kwestii rodzinnych. Przykładowo, mamy ograniczoną wiedzę o konsekwencjach dla dzieci, będących w trakcie życia płodowego narażonych na działanie podobnego do opiatów leku o nazwie Subutex, którego substancją aktywną jest buprenorfina.

Leczenie Subutexem w połączeniu z uzależnieniem od opiatów było w ostatnich latach powszechne. W Europie oraz w innych krajach skandynawskich zapoczątkowano duże badania, stanowiące część międzynarodowych  starań w tym zakresie. Ich wyniki opóźniają się, jednak według instytucji zajmujących się narkotykami w Sztokholmie, miał miejsce boom demograficzny, a płodność była większa przy korzystaniu z Subutexu niż np. metadonu. W Norwegii, w dwóch dysertacjach (Slinning 2004, Moe 2003) zbadano 42 dzieci narażonych na substancję i porównano z 50, które nie były na nią narażone. Studium wykazuje ogromne różnice pomiędzy tymi dwoma grupami i identyfikuje problemy dotyczące dzieci narażonych na działanie substancji. Dzieci z noworodkowym syndromem abstynencji (NAS), z których 78% było narażonych na działanie opiatów, wykazywały oznaki nadpobudliwości systemu nerwowego, problemy ze snem, z odżywianiem oraz problemy w relacjach z matką lub innym opiekunem. Researcherzy podkreślają potrzebę zarówno działań profilaktycznych jak i interwencji na rzecz tych dzieci.

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: