Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Typy klasyfikacji choroby alkoholowej

J. Fiutowski podejmując próbę opracowania prostej i obszernej mieszczącej w sobie wszystkie typy klasyfikacji alkoholowej, wyróżnił:

  • pijących nadmiernie, systematycznie, nieregularnie;
  • pijących nadmiernie, systematycznie regularnie;
  • pijących (albo alkoholików) toksykomanów . [1]

U pijących regularnie i toksykomanów oprócz powikłań fizycznych spotyka się powikłania psychiczne. Mianem alkoholika toksykomana określa się grupę pijących, u której obserwuje się „utratę kontroli” po wielu latach nadmiernego picia.

„Utrata kontroli” jest stanem patologicznym. Jest ona wynikiem procesu nawarstwiającego się na nienormalne stany psychiczne, których objawem jest nadmierne picie. Z przeglądu klasyfikacji alkoholizmu wynika, iż trudno jest opracować jedną, która byłaby tą właściwą. Autorzy w swoich klasyfikacjach zwracają uwagę na różnorodne aspekty związane z chorobą alkoholową : objawy alkoholizmu, przebieg choroby alkoholowej, sposoby i rodzaje picia, zaburzenia występujące u osób pijących, osobowości szczególnie podatne na alkoholizm. Każda z tych definicji wskazuje na dużą szkodliwość nadmiernego spożywania alkoholu oraz ogrom spustoszeń jakie niesie ze sobą zjawisko uzależnienia od alkoholu.


[1] J. Fiutowski, Biologiczno-prawne zagadnienia alkoholizmu, PZWL, Warszawa 1970, s.19-20.

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: