Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Zjawisko alkoholizmu w Polsce

Alkoholizm to jedna z najbardziej radykalnych i bolesnych form degradacji człowieka. W Polsce coraz więcej dzieci i młodzieży sięga po napoje alkoholowe, zaburzając w ten sposób swój rozwój fizyczny i psychospołeczny oraz wchodząc na drogę uzależnień. Środowisko młodzieży wiejskiej jest szczególnie zagrożone tym zjawiskiem. Wpływa na to wiele czynników, wśród których należy wyróżnić przede wszystkim marazm i nudę, jakie towarzyszą na co dzień młodzieży mieszkającej na wsi. Jest to skutkiem braku zajęcia i atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu. Ponadto młodzi ludzie popadają w zniechęcenie, ponieważ przytłacza ich brak perspektyw na przyszłość.

Taka sytuacja doprowadza wśród młodego pokolenia do biernych postaw wobec życia oraz częstszego sięgania po alkohol. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że:

  • alkoholizm wśród młodzieży wiejskiej jest bardzo poważnym problemem. Młodzi ludzie mają niewystarczającą wiedzę na jego temat, coraz wcześniej i częściej sięgają po napoje alkoholowe i mają beztroski stosunek wobec ich spożycia;
  • nadmierne spożycie alkoholu przez młodzież wiejską negatywnie wpływa na ich rozwój społeczny i zawodowy; osoby, które deklarowały częste spożywanie alkoholu jednocześnie oceniały własne postępy w nauce jako słabe lub wręcz złe; alkohol jest więc jedną z przyczyn zmniejszających szansę młodzieży wiejskiej na sukces życiowy, zwiększa natomiast w tym względzie dystans dzielący mieszkańców wsi od mieszkańców miasta;
  • nadmierne spożywanie alkoholu przez młodzież wiejską wynika m.in. ze specyfiki środowiska, w którym żyją;
  • alkoholizm młodzieży wiejskiej – jak w każdym przypadku wystąpienia tego zjawiska – można i należy leczyć; jednakże metody leczenia, resocjalizacji i profilaktyki muszą być dobrane do mentalności osób, na które mają oddziałowywać – a więc muszą uwzględniać specyfikę środowiska, w którym żyją.

Powyższe wnioski – sformułowane na podstawie wyników przeprowadzonych badań wskazują, że alkoholizm młodzieży wiejskiej jest zjawiskiem wymagającym podjęcia skuteczniejszych działań mających na celu zapobieganie rozwojowi istniejącego problemu. Dlatego też konieczne jest nawiązanie współpracy między osobami i instytucjami, których zadaniem jest walka z alkoholizmem i staranne zaplanowanie działań w zakresie wychowania dzieci i młodzieży do właściwej postawy wobec alkoholu.

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: