Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Czynniki wpływające na częstotliwość sięgania po alkohol

Człowiek żyje w społeczeństwie, w nim rozwija się i doskonali. Jednak niekorzystnie ukształtowane środowisko społeczne może wpływać destrukcyjnie na osobę ludzką, zwłaszcza na młodzież.

Młody człowiek nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, dopiero dojrzewa, doskonali własną osobę, dorasta fizycznie i psychicznie. Dlatego też jest bardziej podatny na negatywy środowiskowe.

W części ankiety poświęconej badaniu czynników wpływających na nadużywanie przez młodzież wiejską alkoholu postawiłam pytania, które są elementem sprawdzenia jednej z postawionych hipotez, mówiącej że w wyniku cech typowych dla środowiska wiejskiego wzmożona jest częstotliwość sięgania przez młodzież po alkohol.

W pierwszym zapytałam o strukturę rodziny respondenta (pytanie nr 8). Otrzymane wyniki znajdują się w tabeli 14.

Rodzina badanej młodzieży                                                          Tabela 14

Twoja   rodzina jest… Liczba %
Pełna 26 74,3%
Rodzice   są po rozwodzie 1 2,8%
Rodzice   założyli swoje rodziny 0 0%
Rodzice   są w separacji 0 0%
Ojciec   lub matka nie żyje 6 17,1%
Oboje   rodzice nie żyją 1 2,8%
Nie   dotyczy 1 2,8%
Razem 35 100%

Źródło: badania własne

Większość respondentów pochodzi z rodzin pełnych. Możemy przypuszczać zatem, że młodzież ta ma największe szanse na pełne zaspokojenie potrzeb, zarówno w sferze emocjonalnej jak i fizycznej. U sześciu osób występuje brak jednego z rodziców, co niewątpliwie powoduje zachwianie prawidłowego przebiegu procesu opiekuńczo – wychowawczego. W kolejnych dwóch przypadkach rodzice są po rozwodzie lub oboje nie żyją.

Następne pytanie dotyczy warunków mieszkaniowych badanej młodzieży (Pytanie nr 9). Odpowiedzi na to pytanie zestawione są w tabeli 15.

Warunki mieszkaniowe badanej młodzieży                                 Tabela 15

Warunki mieszkaniowe… Liczba %
Dobre 8 22,8%
Średnie 24 68,6%
Złe 3 8,6%
Razem 35 100%

Źródło: bania własne

Z powyższej tabeli wynika, że zdecydowana większość badanych wskazała na średnie warunki materialne. Osiem osób uważa że żyje w dobrych warunkach. Pozostali chłopcy oceniają swoje warunki mieszkaniowe jako złe. Złe warunki mieszkaniowe wynikają zazwyczaj z trudnej sytuacji materialnej rodziny, powodują frustrację i uczucie niezadowolenia, co może wpływać na częstsze sięganie po alkohol. Jak widać w przypadku badanej młodzieży trzy osoby są szczególnie zagrożone wpływem tego czynnika.

Przy weryfikacji tej hipotezy należy odnieść się do tabeli nr 5, która daje obraz form spędzania wolnego czasu przez badaną młodzież. Wynika z niej, że zdecydowana większość respondentów, wolny czas najchętniej spędza w gronie kolegów, bądź oglądając telewizję. Tendencje te świadczą o ubóstwie środków i możliwości konstruktywnego wykorzystania własnych potencjałów przez młodzież.

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: