Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Kokaina

[fragment pracy licencjackiej]

Jest jedną z najsilniej działających substancji pobudzających pochodzenia roślinnego. Uzyskuje się ją z liści krzewu koki pierwotnie porastającego tereny Andów w Ameryce Południowej. Jako pierwsi działanie koki zauważyli Indianie peruwiańscy używając jej w celach obrzędowych a także podczas dalekich wypraw morskich, gdyż żucie jej liści pozwalało na bezpośrednie picie morskiej wody. Wyekstrahowanego w 1860 roku narkotyku zaczęto używać w leczeniu uzależnienia od morfiny(?). Bohater powieści Artura Honan Doyle’a- Sherlock Holmes zażywał kokainę dożylnie, a jej gorącym entuzjastą był Zygmunt Freud. Opowiadanie Roberta Stephensona Doktor Jekkyll i mister Hyde powstało w czasie tygodniowej kokainowej sesji. Narkotykiem wspomagał się też nieustraszony polarnik Ernest Shackleton. Dodawano ją do papierosów i słodyczy, a nawet do win popularnych wśród polityków czy papieży.

Jednak bez wątpienia najpopularniejszym i dostępnym na każdej szerokości geograficznej produktem spożywczym jest Coca- Cola. Do dziś jej precyzyjna receptura otoczona jest tajemnicą, a liczne imitacje nie dorównują oryginałowi. Niemniej faktem jest, że liczący dziś 115 lat eliksir na początku ubiegłego stulecia zawierał aż 60 mg kokainy w jednej butelce.

Legalnie dostępne środki na bazie koki reklamowane były jako cudowne remedium na nieśmiałość. Ze względu na swe właściwości podnoszenia poziomu ego narkotyk był szczególnie popularny w kręgach artystyczno- intelektualnych oraz w środowisku gangsterskim. Po II wojnie ze względu na najwyższą cenę i pojawienie się heroiny stopniowo zmarginalizowało się używanie kokainy, by przeżyć swój renesans w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Ma postać białego proszku przyjmowanego wziewnie przez nos  bądź wcieranego w dziąsła. Czasem pali się kokainę zmieszaną z tytoniem lub marihuaną.

Specyficzną i o wiele silniejszą (20- 30 razy) odmianą jest crack- krystaliczna forma zażywana wziewnie po podgrzaniu lub palona w fajce wodnej.

Kokaina uznawana jest powszechnie za elitarny narkotyk, więc do kontaktu z nią przyznają się często osoby z pierwszych stron gazet i tabloidów- od polityków po wszelkiej maści artystów i celebrytów.

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: