Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Skala problemu narkomanii

W roku 1970 katolicki papież Paweł VI ostrzegł ludzkość przed narkomanią, która swym zasięgiem obejmuje cały świat.

Dziś skala problemu jest tak duża, że właściwie słowa narkotyk i narkoman spowszedniały. W społeczeństwie zadziałał mechanizm przyzwyczajenia i znieczulenia, co nie oznacza, że narkomania przestała być problemem zwalczanym przez państwo. Po II wojnie światowej handel narkotykami stał się najpotężniejszą gałęzią nielegalnego biznesu.

Na całym świecie dilerzy narkotykowi starają się , aby wśród ich klienteli znalazły się osoby powszechnie znane, najlepiej gwiazdy show- biznesu. To najskuteczniejsza reklama, pewność dla innych klientów, że towar pochodzi z najwyższej półki i nieograniczony popyt wśród licznych rzesz fanów bezkrytycznie starających się naśladować styl życia swych idoli.

Artyści zaczęli kontestować rzeczywistość, łamać konwenanse, co początkowo skutkowało pogardą społeczną innych środowisk, która z czasem przeobraziła się w aprobatę i tolerancję dla większej dozy ekscentryzmu. Dotyczy to nie tylko zażywania środków odurzających, ale przede wszystkim moralności we wszelkich sferach życia.

Reasumując powyższy wywód można śmiało stwierdzić, że w artystycznym światku popularne jest wszystko, co prowadzi do polepszenia nastroju, wyzwolenia swobody twórczej i podniesienia samooceny.

Narkotyki to jedynie potoczna nazwa dla substancji psychoaktywnych, zwykle tych nielegalnych i prowadzących do uzależnienia. Substancje psychoaktywne to takie, które oddziałują na centralny układ nerwowy , powodując zmiany nastroju, spostrzegania, świadomości i zachowania. Pojęcie to obejmuje zarówno substancje legalne (np. nikotyna, alkohol, kofeina, niektóre leki), jak i nielegalne (np. heroina, kokaina). Terminologia prawnicza stosuje również dla określenia substancji nielegalnych nazwy środki odurzające.

Światowa organizacja zdrowia (WHO) wyróżnia następujące grupy substancji psychoaktywnych: alkohol, opiaty, kanabinole, leki uspokajające i nasenne, kokaina i inne substancje psychostymulujące, substancje halucynogenne, wyroby tytoniowe oraz lotne rozpuszczalniki.

Dokonam teraz klasyfikacji najpopularniejszych substancji psychoaktywnych.

Single Post Navigation

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.