Prace magisterskie i licencjackie o narkomanii i uzależnieniach

Chcemy przybliżyć problematykę narkomanii, jako problemu społecznego poprzez prezentację tego problemu w publikacjach takich jak prace magisterskie, prace licencjackie i inne prace dyplomowe

Skala problemu narkomanii

W roku 1970 katolicki papież Paweł VI ostrzegł ludzkość przed narkomanią, która swym zasięgiem obejmuje cały świat.

Dziś skala problemu jest tak duża, że właściwie słowa narkotyk i narkoman spowszedniały. W społeczeństwie zadziałał mechanizm przyzwyczajenia i znieczulenia, co nie oznacza, że narkomania przestała być problemem zwalczanym przez państwo. Po II wojnie światowej handel narkotykami stał się najpotężniejszą gałęzią nielegalnego biznesu.

Na całym świecie dilerzy narkotykowi starają się , aby wśród ich klienteli znalazły się osoby powszechnie znane, najlepiej gwiazdy show- biznesu. To najskuteczniejsza reklama, pewność dla innych klientów, że towar pochodzi z najwyższej półki i nieograniczony popyt wśród licznych rzesz fanów bezkrytycznie starających się naśladować styl życia swych idoli.

Artyści zaczęli kontestować rzeczywistość, łamać konwenanse, co początkowo skutkowało pogardą społeczną innych środowisk, która z czasem przeobraziła się w aprobatę i tolerancję dla większej dozy ekscentryzmu. Dotyczy to nie tylko zażywania środków odurzających, ale przede wszystkim moralności we wszelkich sferach życia.

Reasumując powyższy wywód można śmiało stwierdzić, że w artystycznym światku popularne jest wszystko, co prowadzi do polepszenia nastroju, wyzwolenia swobody twórczej i podniesienia samooceny.

Narkotyki to jedynie potoczna nazwa dla substancji psychoaktywnych, zwykle tych nielegalnych i prowadzących do uzależnienia. Substancje psychoaktywne to takie, które oddziałują na centralny układ nerwowy , powodując zmiany nastroju, spostrzegania, świadomości i zachowania. Pojęcie to obejmuje zarówno substancje legalne (np. nikotyna, alkohol, kofeina, niektóre leki), jak i nielegalne (np. heroina, kokaina). Terminologia prawnicza stosuje również dla określenia substancji nielegalnych nazwy środki odurzające.

Światowa organizacja zdrowia (WHO) wyróżnia następujące grupy substancji psychoaktywnych: alkohol, opiaty, kanabinole, leki uspokajające i nasenne, kokaina i inne substancje psychostymulujące, substancje halucynogenne, wyroby tytoniowe oraz lotne rozpuszczalniki.

Dokonam teraz klasyfikacji najpopularniejszych substancji psychoaktywnych.

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: